Ivanka a Lenka

Ivanka a Lenka sú dvojičky. Narodili sa v 29. týždni tehotenstva v ťažkom septickom stave. Z toho vyplývali problémy, s ktorými sa stretávali od narodenia.

Ivanka mala po narodení problémy s obličkami, má operovaný ductus Botall, prekonala opakované infekcie, kvôli ktorým jej podávali antibiotiká ešte počas hospitalizácie na nedonoseneckom oddelení. Napriek ťažkému štartu je Ivanka mentálne aj motoricky v poriadku.

Ivanka u pani doktorky absolvovala dva cykly Bowenovej masáže a jeden cyklus skenar terapie v marci 2013. Predtým bola tichá, utiahnutá, nevyjadrila svoj názor. Po masážach sa úplne zmenila, viac komunikuje, je otvorenejšia, prejaví svoj názor. Pre skenar sme sa rozhodli kvôli Ivankiným opakovaným infekciám dýchacích ciest a z toho vyplývajúcim častým užívaním antibiotík, inhalačných kortikoidov a antihistaminík. Po skenare sa prechodne Ivankin stav zhoršil, kašlala a mala silnú nádchu. Odvtedy sme však antibiotiká neužívali a vysadili sme aj kortikoidy.

Lenka po narodení zakrvácala do mozgu, krvácala z pľúc, prekonala ľavostranný pneumotorax (skolabovanie pľúc), nekrotizujúcu enterokolitídu (odumieranie čriev), má operované obe oči a mnoho ďalších komplikácií. Je to však veľká bojovníčka. Krvácanie do mozgu zanechalo následky. Lenka má DMO, pravostrannú hemiparézu. Mentálne je v poriadku, má však problémy s motorikou pravej strany tela. Pravú rúčku používa minimálne, je spastická, pri chôdzi pravou nohou špičkuje. Taktiež má problémy s vyprázdňovaním, trpí zápchou. Rýchlejšie sa unaví. Od narodenia sme cvičili Vojtu, Bobatha, opakovane má aplikovaný botox, má operovanú Achilovu šľachu na pravej nohe a mnoho ďalších terapií.

O skenar terapii som sa dozvedela z internetu. Istý čas som zvažovala jej vhodnosť a prínos pre Lenku, ale po prečítaní referencií od rodičov som sa rozhodla, že skenar vyskúšame aj my.

Prvý cyklus sme absolvovali v auguste 2012. Pani doktorka Lenku zdiagnostikovala, popísala problémy a začala ju liečiť. Po návrate domov sa aktivácie prejavili zvýšenou únavou, podráždenosťou, plačlivosťou. Trvali asi 2 týždne. Úplne vymizlo časté nutkanie na močenie.

Druhý cyklus sme absolvovali v októbri 2012. Po tomto cykle sa aktivácie u Lenky prejavovali opäť zvýšenou únavou a kašľom, ktorý trval cca 5 týždňov. Pani doktorka nás na to upozornila vopred a taktiež nám povedala, aby sme jej nepodávali antibiotiká. Motoricky sa zlepšila, zakopáva a padá oveľa menej. Taktiež sa zlepšilo vyprázdňovanie stolice.

Tretí cyklus sme absolvovali v marci 2013. Nespozorovali sme aktivácie. Opäť sa zlepšila motoricky. Dokáže udržať rovnováhu a vykonávať cviky na nestabilných plošinách.

Štvrtý cyklus podstúpime v auguste 2013.

Chcem sa veľmi pekne poďakovať MUDr. Sabovej a Mgr. Benedikovej za profesionálny a zároveň ľudský prístup, za ochotu pomôcť a poradiť.


Vizitka

Mudr. Natália Sabová

Sedmokrásková 3, 821 01 Bratislava


2008–2018 © MediPulz

Súkromné centrum prevencie a regenerácie, Bratislava

Všetky autorské práva vyhradené, kopírovanie a ďalšie rozširovanie obsahu len so súhlasom autora.